Abtenau a jeho okolí nám učarovalo tak moc, že se sem rozhodně chceme za rok zase vrátit. Strávili jsme zde při zpáteční cestě z tripu jen 4 dny, ale stihli toho poměrně dost. Poloha v regionu Dachstein West zaručuje nádherný výhled na alpský masiv a spoustu možností, jak zde léto strávit. Abtenau najdete jen cca půl hodinky jízdy od Hallstattu.

Ubytování na farmě

 

V první řadě bych moc ráda doporučila ubytování, které bylo naprosto dokonalé. Bydleli jsme asi 10 minut od Abtenau, v obci Au, na farmě Schörghof. V původní budově najdete 3 pokoje, v novější přístavbě pak 2 prostorné apartmány. Voní to tu dřevem, vše bylo čisté, prakticky zařízené a prostě krásné. Zahradu s hřištěm a bazénem děti po túrách ocenili, stejně jako zvířata, která mohly hladit. Součástí je malé wellnes, to jsme tedy nevyužili. Milí a nápomocní majitelé, to snad ani v Rakousku jinak nejde. A ten výhled, ten prostě musíte zažít.

Vodopády Dachserfall a Trickfall (3,5 km)

 

Pohodový výlet na dopoledne, který můžete absolvovat i v horším počasí. My jsme bohužel viděli jen Dachserfall, protože nás tlačil čas a museli jsme si vybrat. Při cestě se stačí držet mapy, od parkoviště se nemáte kde ztratit. U Dachserfall jsou 2 vyhlídky, které ale nejsou propojené, musíte se kus vrátit, pokud chcete jít na tu druhou. Doporučuju – udělejte to. Pokaždé uvidíte úplně jiný pohled a opravdu to za to stojí.

Kousek pod Dachserfall se nachází malé Kneippovy lázně s posezením. Je to moc hezké místo třeba pro odpočinek. Pokud bych šla túru dnes, zaparkovala bych u hlavní silnice, vzala bych to nejprve přes Trickfall na Dachserfall a pak přes lázně zpět. Okruh by měl asi 3,5 km.

Karkogel a letní sáňkařská dráha

 

Přímo v Abtenau nemůžete přehlédnout středisko Karkogel, a hlavně jeho letní sáňkařskou dráhu. Ta měří skoro 2 km. Nahoru vás vyveze kabinková lanovka a hurá dolů. Jedna jízda stačit nebude, s tím počítejte. V rámci Salzurgenland Card bylo jízdné zdarma, my ji bohužel neměli, takže si ověřte, kolik jízd je v tom zahrnuto.

U spodní stanice lanovky najdete krásné dětské hřiště. A kdo by se nahoře chtěl projít, má nespočet možností. I s kočárkem třeba můžete dojít k vodní nádrži, která je asi 15 minut chůze od horní stanice.

Soutěska Lammerklamn

Asi 10 minut od Abtenau najdete soutěsku Lammerklamm. Procházku si tu užijete jak v dešti, tak za letního odpoledne, kdy tu bude příjemný chládek. Trasa soutěskou měří asi kilometr a vracíte se zpět stejnou cestou. Zabere to cca hodinku. S kočárkem samozřejmě nesjízdné. My zde byli po velkých deštích, čemuž odpovídá i barva vody v řece. Berte s sebou kvalitní boty, protože chodníčky kloužou. Do soutěsky se platí vstupné.

Gosausee

Mým snem bylo vidět obě jezera v Gosau, které je od Abtenau vzdálené asi 20 minut autem. Pamatujte, kdo dřív přijde, ten blíž parkuje. Vyrazte sem tedy opravdu brzo ráno, protože jinak je nejbližší parkoviště plné a vás čeká od auta štreka pěšky po slunci a do kopce. Jako nás. Míří sem zkrátka hodně lidí, někdo k jezerům, někdo na ferraty, někdo lanovkou nahoru a na túru…Rozhodně je to místo, kam se budete vracet.

K oběma jezerům to lze zvládnout s kočárkem, byť cesta mezi Vorderer Gosausee a Hinterer Gosause je místy hodně do kopce a sem tam dost kamenitá. S malými dětmi vám bude určitě stačit první jezero, protože než ho obejdete, je několik hodin pryč. Dá se v něm i koupat nebo alespoň cachtat, a klidně tu můžete být celý den. Však je na co koukat. Najdete tu samozřejmě i občerstvení.

K zadnímu jezeru nechodí ani zdaleka tolik lidí, proto je to tu mnohem klidnější. My jsme si mezi jezery střihli i menší „záchrannou akci“ zraněného turisty, na což děti doteď vzpomínají. Naštěstí to nebylo vážné, jen pro něj bolavé, dlouhé a nepříjemné.

 

Túra okolo prvního jezera měří asi 5 km, pokud půjdete k oběma, čeká vás i se zpáteční cestou cca 13 km.

Líbí se vám články na blogu? Pomohly vám naplánovat dovolenou, inspirovali jste se podle našich výletů? Jako výraz díků mě můžete pozvat na virtuální čokoládu. Ostatně, ta se v horách vždycky hodí 🙂 

Obsah blogu tvořím 9 let ve volném čase, bez placených spoluprací. Touto symbolickou pozvánkou mi pomůžete, abych v tom pokračovala dál. Děkuji.