Konec léta 2021 jsme strávili v Lužických horách, v oblasti, kterou zatím prakticky vůbec neznáme. Jelikož nás při výletech limitovalo pochroumané koleno mého muže a náhlá nechuť mladší dcerky k jakémukoli chození, podnikali jsme jen kraťounké a ne příliš náročné trasy. Všechny tipy na výlety jsem čerpala od místních znalkyň – od Terezy (na IG jako kase_krupicová, blog Výlety Bohouše a Karla), od druhé Terezy (IG @toulameseevropou) a samozřejmě od Janči (S dětmi v báglu), která má některé z tras popsané i ve svém průvodci.
Tolštejn
Bydleli jsme téměř pod hradem, o prvním výletu bylo tedy jasno. Tolštejn je hradní zřícenina s několika vyhlídkami a nádherným výhledem do okolí. Nejsnáze se sem dostanete z parkoviště, které je od hradu vzdálené necelých 400 metrů. Půjdete samozřejmě do kopce, ale díky asfaltové cestě to zvládnete i s kočárkem (k hradní restauraci, na vyhlídky už vedou schody). Vstup na zříceninu zpoplatněný není, ale na vyhlídku ano, platilo se tuším kolem 20 Kč. Výhled je úžasný. Pokud byste stáli o delší procházku, z centra Jiřetína pod Jedlovou to jsou cca 3 km v jednom směru.
TIP: Kousek od Jiřetína, v Horním Podluží, najdete krásný větrný mlýn Světlík.
Sirný pramen a pozůstatky hradu Milštejn
Nedaleko Mařenic najdete sirný pramen, který ale ve skutečnosti sirný vůbec není. Když jsem fotky oranžovožlutého jezírka viděla na instagramu Krupicové Kaše, věděla sem, že tohle chci vidět na vlastní oči. Jak je to s tou sírou? Žlutou barvu pramene nezpůsobuje síra, ale bakterie, kterým se daří ve vodách s nízkým obsahem kyslíku a vysokým obsahem železa. Místo snadno najdete na mapách a z parkoviště je to k němu asi 200 metrů. Jelikož cestou najdete pár mostků, potok a hezký les, můžete se tu klidně zdržet na pár hodin. Záleží, kolik času dětem dopřejete na hraní.
Jen 3 km od pramene leží pozůstatky hradu Milštejn. Z hradu toho skutečně moc nezbylo, nás sem ale lákaly jeskyně a velká skalní brána. Cesta z parkoviště U Jána po zelené a dále po neznačené cestě je sjízdná i s kočárkem (jen přímo k jeskyním ho musíte přenést) a není nijak náročná. Jen pozor, sice v mapě vypadá, že vede lesem, vzhledem k velkým vykáceným plochám to tak vloni ale nebylo.
Havraní skály u Radvance
Maličké skalní město, které doporučuje i Janča (S dětmi v báglu) je opravdu nádherné. A při hezkém srpnovém odpoledni jsme tu byli úplně sami. Parkovali jsme na maličkém plácku daleko za obcí. Míst je tu opravdu pár, lepší je nechat auto v obci. Pak už stačí držet se zelené značky. K přístřešku pod skalami to zvládnete i s kočárkem nebo odrážedlem. Do skal už jen pěšky.
Skalní útvary Jehla, Ponorka a Žába
Další z opravdu krásných výletů, který také najdete u Janči v průvodci. Parkovali jsme v České Kamenici u koupaliště. Odtud jdete pořád po žluté, párkrát do prudšího kopce. Cestu zpříjemnil krásný, nově postavený altán a také novější naučná stezka. Skalní vyhlídky jsou opravdu nádherné.
Skalní reliéfy Brniště
Reliéfy v pískovcových skalách nedaleko Brniště zaujaly hlavně děti. Já se přiznám, že vůbec nevím, jak se k tomuhle umění postavit. Na jednu stranu je úžasné, co dokázali, na druhou stranu, zásah do skal je to velký a mám z dětství zafixováno, že v přírodě nic neničíme. Doteď nevím, na kterou stranu se přiklonit.
Stezka je krátká, cca kilometrová, vyplatí se sem spíš zajet si cestou z jiného výletu. Parkovali jsme u Ekocentra a pak už se drželi žluté značky. Když stezku projdete, můžete ještě zajít na Stezku hastrmanů.
Líbí se vám články na blogu? Pomohly vám naplánovat dovolenou, inspirovali jste se podle našich výletů? Jako výraz díků mě můžete pozvat na virtuální čokoládu. Ostatně, ta se v horách vždycky hodí 🙂
Obsah blogu tvořím 9 let ve volném čase, bez placených spoluprací. Touto symbolickou pozvánkou mi pomůžete, abych v tom pokračovala dál. Děkuji.