Když přijedeme do Krkonoš, chci hlavně chodit, kochat se nádhernou přírodou a výhledy. Zkrátka, strávit každý den na kopci je značka ideál. Krkonoše s dětmi jsou ale o kompromisu – někdy túra, jindy zábava. A ačkoli tam skoro u každé boudy najdete hřiště, někdy to dětem nestačí. Proto (a taky abychom měli motivaci na další náročnější výlety) do programu občas zařazujeme i větší zábavní aktivity. 

Ve východních Krkonoších je naštěstí možností dost, kam vzít (nejen) děti vyřádit, a zároveň tato místa dobře zkombinujete s turistickým výšlapem. Během letošního červnového víkendu jsme většinu z nich na pozvání Krajiny pod Sněžkou ozkoušeli, a tak vám přináším čerstvý report.

1. Baldův svět a bobová dráha Berta

Baldův svět mi doporučoval snad každý a konečně ho můžu doporučit i já vám. Nachází se v Mladých Bukách a je to veliký venkovní areál plný zábavy. Pokud máte děti do cca 10 let, návštěvu si ujít nenechte. Krom hřišť, houpaček, trampolín nebo letního tubingu tu najdete parádní vodní svět včetně brouzdališť a menšího bazénu. Za hezkého počasí tedy plavky s sebou, za horšího vezměte náhradní oblečení, protože voda prostě děti láká. Našim dětem se nejvíc líbilo obří 3D bludiště, kde se zabaví i dospělí. Klidně tu strávíte půl dne. Negativně hodnotím jen to, že tu je velmi málo stínu.

Kousek od Baldova světa, přímo na parkovišti, kde budete nechávat auto, můžete navštívit i bobovou dráhu BertaA tu tedy doporučuje můj muž s dcerou všemi deseti (já se zdržuji hlasování, protože podobné atrakce moje tělo úplně nesnáší. Ve srovnání s bobovkou v Peci nebo Harrachově je tahle luxusní, navíc měří 1,5 km. Info o vstupném a otevírací době Baldova světa i bobovky najdete na webu.

2. Emilův lesní svět

Emilův lesní svět je hřiště pod Stezkou v korunách stromů, kterou najdete na konci Janských Lázní. Za návštěvu rozhodně stojí, a to i v případě, že se nechystáte jít na samotnou Stezku. O hřišti se zmiňuji i v průvodci, tehdy bylo velikostně asi poloviční, a i tak za to stálo. 

Dnes tu najdete dřevěné prolézačky, houpačky, zemní trampolínu, pro nejmenší pískoviště a další. Nejvíc asi lákají vysoké domečky s tobogánem. Hned vedle je restaurace, kde dobře vaří. Vy si můžete dát oběd, zatímco děti budou řádit na hřišti, na které dobře vidíte. A navíc – hřiště je pod stromy, takže je tu stín. Vstupné na hřiště se neplatí.

Pokud byste sem jeli autobusem, vybírejte nejlépe ten, který staví u Hofmanových bud, případně u lanovky na Černou horu. Ze zastávky Lesní dům je to už pěšky celkem daleko.

3. Dětský park Kabinka na Černé hoře

Na vrcholu Černé hory, hned za horní stanicí lanovky, najdete další lákadlo pro děti. V parku Kabinka si mohou půjčit šlapací káry, zkusit slack-line, nechybí trampolíny nebo letní tubing. Největším lákadlem je veliká lezecká stěna (vybavení v ceně vstupenky ) a možnost projet se lodičkou na retenční nádrži. Pozor – lodičky jsou pouze pro děti, resp. měly by zvládnout unést 80 kg. Mladší děti si plavčík / obsluha připoutá na lano, kterým si je může přitáhnout. Dcera v 5 letech loďku zvládla s přehledem ovládat, pro náš klid ale byla jištěná právě lanem.

Líbí se vám články na blogu? Pomohly vám naplánovat dovolenou, inspirovali jste se podle našich výletů? Jako výraz díků mě můžete pozvat na virtuální čokoládu. Ostatně, ta se v horách vždycky hodí 🙂 

Obsah blogu tvořím 9 let ve volném čase, bez placených spoluprací. Touto symbolickou pozvánkou mi pomůžete, abych v tom pokračovala dál. Děkuji. 

4. Farmapark Muchomůrka

Farmapark Muchomůrka můžete najít u mě v průvodci, byli jsme tu hned několikrát. Najdete ho mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou. Zabaví se tu podle mě děti do cca 8 let. Mohou se volně pohybovat mezi ovcemi a kozami, podívat se do holubníku, užít si prolézačky, zahrát si venkovní hry, vidět klokana…

Rodičům přijde vhod káva a malé občerstvení. My tu vždy strávili cca 3 hodiny. Opět pozor při slunném počasí, je tu málo stínu. K Farmaparku se dostanete pěšky buď z Janských Lázní od parkoviště Lesní dům (což doporučuji, protože vás sem povede herní stezka a je sjízdná i s kočárkem), nebo se Svobody nad Úpou. Přijet blíže autem nelze.

5. Herní krajina Pecka

O herní krajině Pecka už tu máte samostatný článek, tak jen – je to Pecka, hlavně pro starší děti. Ale užijí si to tu i dospělí. Přidejte si k tomu krásný výhled, žádné vstupné a máte ideální program na odpoledne.

6. Relaxpark Pec pod Sněžkou

V Peci je možností, kde se děti mohou zabavit, hned několik. Mají tu třeba hezké městské hřiště u hlavní cesty pod hotelem Horizont, další parádní najdete u lanovky na Sněžku, u přehrady v Bukovém údolí pak pěkný lanový park. V Horizontu je veřejnosti přístupný bazén. My jsme v rámci spolupráce vyzkoušeli Relaxpark a přiznám se, že jsme odcházeli trochu rozpačití. Ačkoli myslím, že to bylo spíš horkým počasím a únavou, možná jistou „zmlsaností“ z Pecky, Emilova nebo Baldova světa.

Bobovka je poměrně rychlá a oproti jiným kratší, dětem se ale líbit bude. V Lemurii najdete hned několik obřích skluzavek, které jsou parádní. Opět tu není moc stínu, ve spodní části hřiště jsou ale stolky se slunečníky. Velkou výhodou je, že park je v sezóně otevřen až do 20 hodin. 

7. Herní naučné stezky

Co se mi v Krkonoších líbí moc, jsou naučné stezky, které vznikají na čím dál víc místech. V okolí Pece a Janských Lázní jich najdete hned několik. Vřetenovčí stezka vede z Janských Lázní k Farmaparku. Kosí stezka vás provede z vrcholu Černé hory k rašeliništi. Z Pece do Velké Úpy vede Krakonošova zpovědnice, cestou po Hnědém vrchu se zase dozvíte něco o tetřívkovi. Několik pohádkových stezek vám zpříjemní vycházky v okolí Malé Úpy.