Podzimní inverze ve městě už nebyla k vydržení. „Využili“ jsme zavřených škol a nedobrovolného pracovního volna, a v týdnu si zajeli na Šumavu. Naším cílem byl Pancíř, vrchol, který je mou srdeční záležitostí. Právě sem mě vodil můj dědeček coby 3-8 leté dítko. Nejdřív lanovkou, později pěkně po svých. Vždy jsme v Plzni sedli na vlak, vystoupili na Špičáku a vyrazili. A já se každoročně do těchto míst vracím. Stejným způsobem – vlakem. Ne vždy se to podaří v listopadu, kolem dušiček, nicméně na Pancíř prostě jezdím vzpomínat na dědu. Letos, vzhledem ke covidu, jsme jeli autem. Díky tomu jsme ale cestu mohli protáhnout až na Můstek a užít si opravdu úžasných výhledů na inverzi pod námi.
Naše trasa se zčásti dala zvládnout s kočárkem, místy to ale bylo na občasné přenášení. Popíšu vám ale i cestu alternativní, kterou kočárek zvládne bez problémů.
Nekočárková trasa
Zaparkujte ideálně na Špičáckém sedle a vydejte se (bez kočárku) po červené značce, až k rozcestí Pod Pancířem. Tady se k vám připojí i modrá, a půjde pěkně pod retro jednosedačkovou lanovkou až na vrchol. Trasa není nijak zvláště náročná, samozřejmě stoupáte, ale v pohodě to zvládnete i s malými dětmi.
Z Pancíře je úžasný výhled. Ještě lepší je to samozřejmě z rozhledny, když je otevřená. Na vrcholu je i chata, kde se lze v sezóně občerstvit. Na vrcholu najdete taky dřevěné dveře, které vám „otevírají“ výhled na šumavské hřebeny. Počítejte s tím, že tu bývá hodně lidí, stejně jako na jiných známých šumavských místech.
Až se vynadíváte, pokračujte po červené dál směr Můstek. Prvních cca 400 metrů je pro kočárky hodně hodně špatně sjízdných, ale je to z kopce.
Zbytek cesty až k Můstku je bez problémů. Cestou jsou opravdu úžasné výhledy. Tahle hřebenovka je profláklá, ale prostě krásná. My z Můstku pokračovali dál po modré, chvíli po žluté (NS Hojsova stráž) a opět po modré až na Špičácké sedlo. Modrou opravdu s kočárkem nezkoušejte. Naše trasa měřila asi 11 km, tříletou dcerku jsem nesla poslední 2 km.
Alternativa pro kočárky
Máte-li kočárek, vyražte rovněž ze sedla, ale od rozcestí Hrnčíř pokračujte po cyklotrase, kolem hotelu Šumavský dvůr. Tam se napojte na Mattušovu cestu a pokračujte na rozcestí Pod Švýcárnou. Zde se napojíte na červenou, dojdete na rozcestí Pod Pancířem. Nahoru se dejte po asfaltce, cestu pod lanovkou opravdu nedoporučuji.
Dále na Můstek máte možnost jít jako my, ale viz výše – prvních asi 400 metrů je celkem hardcore, určitě to chce terénní kočár a možná budete někde přenášet.
Druhou možností je sejít z Pancíře kousek zpátky. Pod rozcestí Pod Pancířem uhnout na asfaltku, a pokračovat kolem pramene Úhlavy. Po nějaké době se obě cesty scházejí. Až na Můstek pak už pokračujete po červené. Zpět se musíte ale vrátit stejnou cestou. Takto ujdete cca 11 – 13 km (podle toho, zda půjdete přes pramen Úhlavy)
Varianta pro dlouhou trasu – z Můstku pokračujte dál po červené, přes Prenet, až na vlakovou zastávku Zelená Lhota. Na Špičák pak dojedete vlakem. Počítejte ale s cca 17 km túrou.
Na Pancíř můžete samozřejmě vyjet i lanovkou. Složený kočárek převeze.
Líbí se vám články na blogu? Pomohly vám naplánovat dovolenou, inspirovali jste se podle našich výletů? Jako výraz díků mě můžete pozvat na virtuální čokoládu. Ostatně, ta se v horách vždycky hodí 🙂
Obsah blogu tvořím 9 let ve volném čase, bez placených spoluprací. Touto symbolickou pozvánkou mi pomůžete, abych v tom pokračovala dál. Děkuji.
Chystáte se v s dětmi do Jizerek nebo Krkonoš? To by vám neměli uniknout tito průvodci. Najdete v nich dohromady 100 výletů jak pro kočárky, tak pro zdatnější malé chodce. Koupí podpoříte i fungování tohoto blogu.