Ačkoli mám od 18 řidičák, neřídím. Moje úzkostná porucha a 11 dioptrií na dálku mě zatím za volant nepustí, a už vůbec ne samotnou s dětmi. Pomalu na tomhle strachu pracuju, ale opravdu velmi pomalu. Při našich cestách jsem tedy závislá na odvozu (nejčastěji muž) nebo veřejné dopravě. Letos jsem s dětmi v Krkonoších strávila 14 dní. Kromě prvních a posledních dvou dnů sama. Kam jsme potřebovali, dostali jsme se i s kočárkem autobusem nebo vlakem. Co jsem řešila před odjezdem a jaké to bylo?
Volba „destinace“ a ubytování
Miluju roubenky rozeseté po kopcích, ke kterým vedou úzké silničky bez provozu. Když jsme pojízdní, ráda se ubytovávám takhle na samotě. Teď to ale z praktických důvodů nešlo. Potřebovala jsem mít po ruce autobus, obchod, lékárnu a ideálně doktora. Vše v docházkové vzdálenosti tak, abychom tam bez problémů s kočárkem / nosítkem došli. Hledala jsem tedy větší, vybavené obce, a ubytování ideálně nějak v centru.
Volba padla na Svobodu nad Úpou. Bydleli jsme v Apartmánech Schmidt nedaleko centra a vřele doporučuji. Prostorné, čisté bydlení se zahradou a nádherným dětským hřištěm. A velice vstřícnými majiteli.
Svoboda se ukázala jako velmi dobrá volba. Dalo se tu dobře nakoupit, kromě autobusů tu jezdí i vlak do Trutnova, využili jsme i tu lékárnu :/ a v docházkové vzdálenosti bylo hodně zajímavých cílů (Farmapark Muchomůrka asi 1 km – ale pozor, s kočárkem je to náročnější, než když tam jdete z Janských Lázní, bez kočárku třeba Medvědí jeskyně a Sluneční pláň, za horšího počasí Pohádkové Krkonoše v infocentru).
Autobusem s kočárkem
Městečko má celkem hezké nádraží a hlavně, má nádhernou knihobudku, kde najdete i dětské knížky. Děti mi pak nereptaly a na výlety jezdily rády už jen proto, že věděly, že si před odjezdem a po něm budou moci číst.
Cestovali jsme každý den, kočár jsem brala s sebou asi na polovinu výprav. Nikdy jsem neměla jediný problém s tím, že by ho měl řidič naložit. Pravda, jednou se netvářil moc mile, jenže to jsem omylem vybrala dálkovej bus, kterej byl úplně plnej. I tak jsme to zvládli a smáčkli kočár v zavazadlovém prostoru. Mám ale skladný Britax, s něčím větším bychom měli nejspíš smůlu.
V sezóně jezdí v Krkonoších cyklobusy. Výborná věc. Jet s nimi samozřejmě můžete, i když nemáte kolo. Pro sólo rodiče s kočárky je doporučuju. S řidičem totiž jezdí ještě další člověk, který kola (a tedy i kočár) pomáhá nakládat a vykládat.
Myslete na to, že cesta cyklobusem trvá obvykle déle, než běžným autobusem, protože cyklobus zastavuje a „sbírá lidi“ na každé zastávce + nakládá kola. I když Krkonoše jsou naštěstí zatím víc turistické než cykloturistické, počítejte s tím, že tyhle autobusy se během cesty hodně zaplní. Spoléhala bych na ně tedy v případě, že nastupujete někde na začátku jeho trasy.
Na běžných autobusových linkách mi řidiči pomáhali minimálně s naložením, obzvlášť když viděli jedno dítě na břiše a druhý za ruku. Kočár dávali dovnitř, ne do zavazadlového prostoru. Pokud bylo místo, nechávala jsem ho rozložený. Vykládku jsme vždycky zvládli buď se spolucestujícíma, nebo sama. Jen jsem vždycky zavolala, že mi výstup bude chvíli trvat Není třeba se toho bát. Po pár dnech už nás řidiči znali a vítali nás slovy: Tak kam to bude dneska?
Líbí se vám články na blogu? Pomohly vám naplánovat dovolenou, inspirovali jste se podle našich výletů? Jako výraz díků mě můžete pozvat na virtuální čokoládu. Ostatně, ta se v horách vždycky hodí 🙂
Obsah blogu tvořím 9 let ve volném čase, bez placených spoluprací. Touto symbolickou pozvánkou mi pomůžete, abych v tom pokračovala dál. Děkuji.
Kam jsme zvládli cestovat?
Než jsem vůbec zařídila ubytování, musela jsem se rozhodnout, kterou část Krkonoš chceme vidět. Cestovat tu busem opravdu není problém, přesto se z některých oblastí do jiných dostáváte hůře, s přestupy, dlouho to trvá a zkrátka to není s dětmi ideální. Například z Pece do Špindlu se pod dvě hodiny nedostanete, ačkoli je to 40 km. Takže jsem sedla nad mapu a přes idos.cz zkoušela různé kombinace spojů do míst, která jsem chtěla navštívit.
Můj strop v autobuse byl cca 40 minut. Věděla jsem, že dýl to ti dva svišti v klidu nedají, navíc dcerka byla čerstvě odplenkovaná a já si nechtěla přidělávat stres z toho, jestli vydrží nebo ne. Plus jsem nechtěla přestupovat, respektive čekat na navazující autobus. Využívali jsme tedy jen přímé linky. I tak jsme toho viděli dost.
Jezdili jsme (v obou směrech): Svoboda nad Úpou – Janské Lázně (k lanovce), Svoboda – Janské L. (Hofmannovy Boudy), Svoboda – Pec pod Sněžkou, Svoboda – Velká Úpa, Svoboda – Malá Úpa, Svoboda – Vrchlabí, Svoboda – Mladé Buky (vlakem).
Spoustu tras a tipů na výlet právě i těchto oblastí najdete v mém průvodci Krkonoše s dětmi.
Tipy nejen ohledně autobusů
- Autobusy jsou v Krkonoších v létě využívané hodně. Ráno to bylo vždy bez problémů (vyráželi jsme cca okolo 9), zpět byly autobusy zejména z Pece a Velké Úpy hodně plné. Choďte tedy s předstihem, ať stojíte na začátku fronty.
- V autobusech byly snad všude bezpečnostní pásy (netuším ale, zda ještě smí busy jezdit bez nich).
- Chcete-li v Janských Lázních k lanovce, najděte si přímo zastávku Lanovka. Nejezdí jich tolik, většina staví u Lesního Domu, ale to je docela daleko. Pokud chcete ke Stezce v korunách, vystupte na Hofmannových boudách.
- Než vejdete na Stezku, dojděte si na WC u restaurace. Přímo na Stezce záchod není a s prckama to zvládnout rychle dolů není úplně jednoduchý. Navíc se pak už nemůžete vrátit.
- Potřebujete-li v Peci před odjezdem na záchod, jděte naproti zastávce do Hotelu Hvězda.
- Budete-li se ubytovávat v Peci, zjistěte si, zda ubytovatel poskytuje Kartu hosta. Velmi užitečná věc, na kterou můžete čerpat slevy (vyplatí se hlavně u lanovek)
- Pokud chcete na Sněžku lanovkou, v letní sezoně při hezkém počasí si přivstaňte a doražte hned mezi 8-9. Potom se tvoří i tří, čtyřhodinová fronta. Opadá zase okolo 15-16 hodiny.
- V Obřím dole u kapličky je vodááá, i když ledová, vybavte děti náhradním oblečením
- Tajný tip pro borůvkové orgie. Cestou z Velkých Pardubických bud směr Modrokamenná bouda jsou jich lány a přímo při cestě.
- Pro kočárky je naprosto skvělá Malá Úpa. Tras je tam opravdu hodně, autobusy navíc staví asi na 5 zastávkách, takže se bez problémů přiblížíte, kam potřebujete. A hlavně, je nádherná.
Shrnuto, podtrženo, chystám se takhle do Krkonoš znova, příští rok. Jen změníme lokalitu, Špindl, Rokytnice? Kdo ví.