Milujeme Šumavu a jezdíme tam hodně často. Táhnou nás nejen kopce, ale i jezera. Je tam tak krásně. Na Šumavě najdete 8 jezer, z toho 5 na české straně. Až na Prášilské jsou všechna přístupná i s kočárkem.
Černé jezero
Ze všech šumavských jezer je to Černé asi nejlépe přístupné s kočárkem. Najdete ho nedaleko Železné Rudy. Zaparkujte vůz u hotelu Karl na Špičáckém sedle. Odtud vás k jezeru dovede pohodlná asfaltka. Cesta v jednom směru měří 3,5 km a je značena žlutou turistickou značkou. Trasu hojně využívají i cyklisté.
Jezero je dobře dostupné i v zimě na bobech nebo sáních.
Čertovo jezero
Že to jde s kočárkem i k Čertovu jezeru jsem zjistila vloni na podzim. V roce 2014 byly totiž zrekonstruovány turistické stezky tak, aby se tohle místo zpřístupnilo i vozíčkářům.
Auto nechte u lanovky na Špičák, je tam poměrně velké parkoviště. Lanovkou vyjeďte nahoru. Určitě stojí za to vystoupat na rozhlednu, výhledy po okolí jsou nádherné. U ní najdete i malé hřiště.
Z vrcholu Špičáku se vydejte Rozvodskou cestou asi 700 metrů. Pozor, cesta bývá od poloviny září do června uzavřená. Není to úplně asfaltka, ale úplně pohodová cesta. Dojdete k rozcestí Pod Malým Špičákem. Tam zahněte vlevo, dle ukazatele rovnou k Čertovu jezeru. Vpravo nechoďte, to je cesta přes Rozvodí – výhradně pro pěší. Po kilometru dojdete k rozcestí Čertovo jezero. Odtud už máte hladinu nadohled.
Při zpáteční cestě se vraťte na rozcestí Čertovo jezero a po žlutě značené cestě dojdete na sjezdovky. Od nich je to s kočárkem náročnější, jak se jde z kopce, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Snad jen za mokra to může víc klouzat. (Můžete ale jít celou dobu po Spodní jezerní cestě, jen je delší).
Podobně jako od rozcestí Pod Malým Špičákem – jde se lesem, místy cesta strmě klesá a sem tam jsou takové jakoby schůdečky (viz foto), takže bych to asi nešla hned po dešti, bála bych se, že to s kočárem bude klouzat. Celý okruh měří cca 4 km.
Jezero Laka
S kočárkem se dostanete i k jezeru Laka, ale jen z obce Nová Hůrka. Tam zaparkujte, parkoviště nelze minout. Čeká vás cca 4,5 km dlouhé stoupání po modré turistické značce. První 3 km jdete po asfaltce, pak se cesta mění na šotolinu, stále dobře sjízdnou.
Pouze posledních asi 200 metrů můžete mít s kočárkem problém, jedná se o klasickou šumavskou lesní cestu pro pěší. Terénní kočárek to dá, golfky vezmete podpaží. Zpět se vraťte stejnou cestou. Lze prý jít od jezera zpět i po červené a u rozcestí Vodní kanál se napojit na žlutou a dále na modrou, ale cestu nemám prošlou. Tak či tak, celkem ujdete 9 km.
Plešné jezero
K Plešnému jezeru se s kočárkem dostanete pouze z osady Jelení, po trase 1029 Jelení Vrchy – Plešné jezero. Ostatní cesty jsou určené pouze pro pěší. Trasa měří 6 km, nejprve vede po modré turistické značce (souběžně s NS Schwarzenberského plavebního kanálu), na rozcestí Hučina – potok se napojuje na zelenou. Zpátky se vydejte stejnou cestou.
Pod Prášilské jezero
Prášilské jezero je s kočárkem nedostupné. A fakt to nezkoušejte, nejde to. Dá se ale dojít cca 200 metrů od něho. Tam kočárek nechte a buď se vystřídejte v hlídání nebo hoďte dítko na záda do nosítka.
Cesta začíná v Prášilech, jdete po žluté asfaltové cyklostezce. Na rozcestí Slunečná se napojuje na zelenou. Poté dojdete až k Liščím dírám. Tam se dejte vpravo, po červené, směrem k jezeru. Po cca 800 metrech narazíte na přístřešek. Tady končí asfaltka a kočárková cesta. Nahoru k jezeru je to hezký výšlap cestou plnou kamenů a kořenů. Zpět se až do Prášil vracíte stejnou cestou. Ujdete celkem cca 7 km.
Líbí se vám články na blogu? Pomohly vám naplánovat dovolenou, inspirovali jste se podle našich výletů? Jako výraz díků mě můžete pozvat na virtuální čokoládu. Ostatně, ta se v horách vždycky hodí 🙂
Obsah blogu tvořím 9 let ve volném čase, bez placených spoluprací. Touto symbolickou pozvánkou mi pomůžete, abych v tom pokračovala dál. Děkuji.
Chystáte se v s dětmi do Jizerek nebo Krkonoš? To by vám neměli uniknout tito průvodci. Najdete v nich dohromady 100 výletů jak pro kočárky, tak pro zdatnější malé chodce. Koupí podpoříte i fungování tohoto blogu.